top of page

Památník Miloše Formana

 

ČÁSLAV MILOŠI FORMANOVI - Výtvarná soutěž - 3. cena

Památník Miloše Formana je ztvárněn jako rozměrný kruhový stůl, stojící uprostřed křižovatky cest, diagonálně spojující rohy Komenského náměstí. Na stole se nachází hostina ustálena ve formě bronzových objektů.

Návrh interpretuje Formanovův charakteristický dramaturgický prostor okolo stolu, kde se odehrávají ty nejdůležitější příběhy, které Forman tak mistrovsky vyprávěl. Nechybí také jistá absurdnost situace, láska k recesi, gastronomii, k lidem a hlubokým tématům.

Hostina obsahuje odlité předměty z Formanova života, jeho příbuzných, kolegů, přátel a filmových postav. Sám Miloš Forman má u stolu své místo. Jedná se o jeho portrét zachycený prostřednictvím jeho oblíbených činností pomocí signifikatních předmětů. Mariáš, klobása, pivo, doutníček a Oscar.

Naproti tomuto místu se nachází příznačné Formanovy brýle a pero, skrze které můžeme koukat na svět, Formanovo místo u stolu a naopak.

Tento stůl se tak stává veřejným prostorem v těžišti parku a nabízí možnost k setkávání s panoramatickým výhledem. Důležitou funkcí skulptury je vytvoření prakticky využitelného jídelního stolu během akcí - výročí M. Formana, food festivalu a letního kina.

Stůl by měl sloužit ke společnému stolování, nejméně každoročně pro hostinu k výročí narození Miloše Formana - a to již existující akci pojídání Formanovy oblíbené klobásy a k tomu pivo. Zkrátka

hodovat s Milošem Formanem. Návštevníci tak doslova povečeří s Milošem Formanem a stanou se nedílnou součástí sochy a jeho památky.

„Jak je jeho dobrým přátelům, ale snad i širší veřejnosti známo, Miloš Forman měl rád společnost a obzvláště rád v ní sdílel tři obyčejné věci: dobré jídlo, dobrý doutníček a dobrou hru mariáše"

                                                                                                                                                                                   Josefína Formanová

bottom of page